Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
SOLUTION:
Step 1 :
In this question, you were meant to work for a rock-climbing gym and need to purchase 330 feet of climbing rope for three days for an event.
Recall that 330 feet = 110 yards.
The online retailer SportsStuff.com charges $5.50 per yard of rope and offers free three-day shipping.
[tex]\begin{gathered} \text{Cost function :} \\ C\text{ = 5.5 y ----- equation 1} \end{gathered}[/tex]The same rope at Outdoor Haven.com costs $5.20 per yard, plus a $12.25 rush delivery fee.
[tex]\begin{gathered} \text{Cost function:} \\ C\text{ = 5.20 y + 12. 25 ---- equation 2 } \end{gathered}[/tex]Step 2 :
We need to put the value of y = 110 into equations 1 and 2,
so we can know the cheapest price you can pay for the rope.
Putting the value of y = 110 into equation 1 ,
[tex]\begin{gathered} C\text{ = 5.5 y} \\ \text{when y = 110},\text{ we have that:} \\ C\text{ = 5.5 ( 110 )} \\ C\text{ = \$ 605} \end{gathered}[/tex]Putting the value of y = 110 into equation 2 ,
[tex]\begin{gathered} C\text{ = 5. 2 y + 12. 25} \\ \text{when y = 110, we have that:} \\ C\text{ = 5. 2( 110 ) + 12. 25} \\ C\text{ = 572 + 12. 25} \\ C\text{ = \$ 584. 25} \end{gathered}[/tex]CONCLUSION:
The cheapest price you can pay for the rope = $ 584. 25 ( OPTION A )
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.