At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

if 5 pounds of apples cost 5.50,then what is the cost of 1 pound of apples

Sagot :

The cost of 1 pound of apple is 1.10

Here, we want to calculate the cost of 1 pound of apples given the cost of 5 pounds

From the question;

5 pounds = 5.5

1 pound = x

Thus, we have that;

[tex]\begin{gathered} 5\text{ }\times\text{ x = 1 }\times\text{ 5.5} \\ \\ 5x\text{ = 5.5} \\ \\ x\text{ = }\frac{5.5}{5} \\ \\ x\text{ = 1.1} \end{gathered}[/tex]