Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

7.) A jug of egg nog sells for $5.12One jug holds(128 punces. What is the unit priceper ounce?

Sagot :

Answer:

The unit price per ounce is;

[tex]\text{\$0.04 per ounce}[/tex]

Explanation:

Given that A jug of egg nog sells for $5.12 and One jug holds 128 ounces.

We can derive the unit price per ounce by dividing the price by the number of ounces;

[tex]\begin{gathered} r=\frac{\text{ \$5.12}}{128\text{ ounces}} \\ r=\text{ \$0.04 per ounce} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the unit price per ounce is;

[tex]\text{\$0.04 per ounce}[/tex]