Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Solve each inequality. Then graph the solution.1. -6t-3-2t - 192. - 3(m - 4) <63. 4(1 - x) < 164. 2y <-35. 3(v - 4) 5V - 246. -X – 1 > 3x + 1Solve each inequality.7. 2(k + 4) – 3k < 148. 3(4c – 5) – 2c> 09. 15(j – 3) + 3j < 4510. 22 > 5(2y + 3) – 3y11. -53 > -3(3z + 3) + 3z12. 20(d – 4) + 4d < 813. -2(6 + s)< -16 + 2s14. 9 - 2x < 7 + 2(x – 3)Solve each inequality.If all real-number values of x are solutions of the inequality, write TRUE.If no real-number values of x are solutions of the inequality, write FALSE.15. 2(n − 3) < -13 + 2n16. -3(w + 3) < 9 - 3w17. The unit cost for a piece of fabric is $4.99 per yard including tax. You havto spend on material. How many whole feet of material can you buy?

Sagot :

7. The unit cost for a piece of fabric is $4.99 per yard including tax. You have $30 to spend on material. How many whole feet of material can you buy?

we know that

1 yard --------> cost $4.99

so

x yards ------> $30

Applying proportion or rule of three

x=30/4,99

x=6.01 yd

answer 6 yards