Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Ana is planning to plant roses around the edge of a circular flowerbed having a diamater of 7 feet. If the total cost of planting roses is $176, what is the unit price of planting roses per foot? $____ per foot

Sagot :

Answer:

$8 per foot​

Explanation:

Diameter of the circular flowerbed = 7 feet

Radius of the circular flowerbed = 7/2 = 3.5 feet.

Since she wants to plant roses around the edge, we deal with the circumference.

Circumference of a circle = 2πr

Therefore:

[tex]\begin{gathered} \text{Cirumference of the flowerbed=2x }\pi\times3.5 \\ =21.99\text{ ft} \end{gathered}[/tex]

If the total cost of planting roses is $176

The unit price of planting roses per foot

[tex]\begin{gathered} =\frac{\$176}{21.99ft} \\ =\$8\text{ per foot} \end{gathered}[/tex]

The unit price of planting roses is $8 per foot.

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.