Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Ms. Smith decided to purchase M&M Bags and Hershey Bars for all of her students
Each M&M Bag costs $3.00, while each Hershey Bar costs $2.00. She ended up spending $16.00 on her purchase of 6 items. Find the number of the M&M's and the number of Hershey Bars that were purchased.