Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Joe earned $140 for working 20 hours
To determine the value of a single unit from a specified multiple, use the unitary technique. How to determine the value of one pen, for instance, if the cost of 40 pens is Rs. 400. The unitary approach can be used to complete it. Additionally, after determining the value of a single unit, we can multiply that value by the number of units needed to determine the value of the additional units. The concept of ratio and proportion is mostly applied using this way.
Joe worked 14 hours and earned = $119
Joe worked for 1 hour and earned = $ 119/ 14
Joe worked for 20 hours and earned = $ 119/ 14 x 20
= 4140
To learn more about unitary method, https://brainly.com/question/24587372
#SPJ9
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.