Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

The student council is selling popsicles to raise money for prom. Each box contains 10
popsicles and each box costs $4.50. How much does the school need to charge per
popsicle to make a profit of $6 per box?


Sagot :

Answer:

1.05 dollars per popsicle

Step-by-step explanation:

x is the price per popsicle. In order for you to make 6 dollars of profit, each box is going to cost 10.50 dollars because 4.50 is your amount of expenses.  

Profie= revenue-expenses

6= revenue-4.5

revenue=10.5

If you charge 10.5 per box, and each box has 10 popsicles, then one popsicle is 10.5/10=1.05 dollars per popsicle.