Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A phone company has a monthly cellular plan where a customer pays a flat monthly fee and then a certain amount of money per minute used on the phone. If a customer uses 410410 minutes, the monthly cost will be \$71.50$71.50. If the customer uses 720720 minutes, the monthly cost will be \$118.00$118.00. Use your equation to find the total monthly cost if 687687 minutes are used.

Sagot :

The required cost is $ 101.22.

This problem can be solved by unitary method.

Given that monthly cost of customer if he uses 410 minutes is $71.

So, cost per minute = [tex]\frac{71}{410}[/tex]

                               =$ 0.17

And if the customer uses 720 minutes then the cost is $118.

So, cost per minute is = [tex]\frac{118}{720}[/tex]

                                   =0.16

Now if he uses 687 minutes then for 410 minutes cost incurred will be

= 410 × 0.17

= $ 69.7

And for next 197 minutes cost incurred will be = 197 × 0.16

                                                                         = $ 31.52

Total cost for 687 minutes = $(69.7 + 31.52)

                                         = $ 101.22

To learn more about cost and unitary method visit the link :

https://brainly.com/question/28276953

#SPJ9