Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Step-by-step explanation:
Lets give a letter value for the chocolate chip and gingerbread cookies. Lets let C= Chocolate chip and G= Gingerbread For Makayla we can set her equation as 8c+12g=364
For John we can leave it as c+4g=93
To solve the equation we would have to substitute the second one into the first one to solve for gingerbread. Lets isolate C to make C=(93-4g)
We can do this because we know that C=93-4g so we can replace the C variable in the first equation with C=93-4g
8(93-4g) + 12g = 364
744 - 32g + 12g = 364
-32g + 12g = 364 - 744
-20g = -380
g = -380/-20
So we know that g=19 dollars. So one gingerbread cookie dough is $19
So now we can plug in the answer of g which was 19 then solve for C
c = 93 - 4(19)
c = $17 for the chip dough
Answer:
The cost per package is $17 for chocolate chip and $19 for gingerbread.
Step-by-step explanation:
Define the variables:
- Let x = cost of chocolate chip cookie dough (in dollars)
- Let y = cost of gingerbread cookie dough (in dollars)
Given information:
- Makayla sold 8 packages of chocolate chip and 12 packages of gingerbread cookie dough for a total of $364.
- John sold 1 package of chocolate chip and 4 packages of gingerbread cookie dough for a total of $93.
Create two equations using the defined variables and the given information:
[tex]\textsf{Equation 1}: \quad 8x+12y=364[/tex]
[tex]\textsf{Equation 2}: \quad x+4y=93[/tex]
Multiply Equation 2 by 3:
[tex]\implies 3 \cdot x + 3 \cdot 4y=3 \cdot 93[/tex]
[tex]\implies 3x+12y=279[/tex]
Subtract from Equation 1 to eliminate the term in y:
[tex]\begin{array}{lrl}& 8x+12y =&364\\- & (3x+12y =&279)\\\cline{1-3} & 5x \phantom{+12y)} =& \:\:85\end{array}[/tex]
Solve for x:
[tex]\implies 5x=85[/tex]
[tex]\implies \dfrac{5x}{5}=\dfrac{85}{5}[/tex]
[tex]\implies x=17[/tex]
Substitute the found value of x into Equation 2 and solve for y:
[tex]\implies x+4y=93[/tex]
[tex]\implies 17+4y=93[/tex]
[tex]\implies 17+4y-17=93-17[/tex]
[tex]\implies 4y=76[/tex]
[tex]\implies \dfrac{4y}{4}=\dfrac{76}{4}[/tex]
[tex]\implies y=19[/tex]
Conclusion
- Cost per package of chocolate chip cookie dough = $17.
- Cost per package of gingerbread cookie dough = $19.
Learn more about systems of equations here:
https://brainly.com/question/28093918
https://brainly.com/question/27034625
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.