Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

the supermarket displays the unit price for the​ 24.0-ounce box in terms of cost per​ ounce, but displays the unit price for the​ 24-ounce box in terms of cost per pound. what are the unit​ prices, to the nearest​ cent, given by the​ supermarket? unit price for the​ 15.3-ounce box

Sagot :

So the supermarket unit price for 24.0 ounce box is $0.2 and 15.3-ounce box is $0.3

Step-by-step explanation:

It is common that superstores often display units of their choice. That's okay. What you can do is perform some simple calculations to calculate the unit price in whatever unit you want.

For example, here the price for 15.3 ounce box is $4.62

So, the price for 1 box would be

15.3 x 1/15.3 = 4.62 x 1/15.3

1 box = $0.3 (Unit price)

Similarly,

24 = 5.35

24 x 1/24 = 5.23 x 1/24

1 box = $0.2 (Unit price)

You can learn more about proportions or unit price from

https://brainly.com/question/19994681

#SPJ4

The question is incomplete, you can have a look at the complete question

24-ounce box of cereal for $5.25

15.3 ounce box of cereal for $4.62

the supermarket displays the unit price for the​ 15.3-ounce box in terms of cost per​ ounce, but displays the unit price for the​ 24-ounce box in terms of cost per pound. what are the unit​ prices, to the nearest​ cent, given by the​ supermarket?