Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
The number of units produced during this period is 19,100 units
what is operational cost?
This is the expenses incurred on the course of producing an item. Examples of some of them include: material cost, wages for production workers and so on.
Given data
material costs = $32,410
wages = $50,100
total overhead costs = $14,900
general, selling, and administrative expenses = $20,100
cost = $5.10.
how to find the units that was produced during the period
let x represent quantity of units produced
production cost = 32,410 + 50,100 + 14,900
production cost = 97,410
production cost = unit cost * units produced
therefore
production cost = 5.10 * x = 97,410
5.10 * x = 97,410
x = 97,410 / 5.10
x = 19,100
The number of units produced is 19,100 units
Read more on cost of operations here: https://brainly.com/question/14697297
#SPJ1
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.