Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?

Sagot :

The cost of each gallon of gas is equal to $2.5 as Mrs. Henry purchased 6.3 gallons of gas for $ 15.75.

As given in the question,

Gas purchased by Mrs. Henry at the cost of 6.3 gallons for $ 15.75.

As per given condition for cost we get,

6.3 gallons = $15.75

⇒ 1 gallon = ($ 15.75 ) / 6.3

⇒ 1 gallon = $ 2.5

Therefore, the cost of each gallon of gas is equal to $2.5 as Mrs. Henry purchased 6.3 gallons of gas for $ 15.75.

Learn more about cost here

brainly.com/question/15135554

#SPJ4