Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
[tex] \boxed{\sf54 \: kobo}[/tex]
Explanation:
Energy = Power × Time
Energy = 900× 4 ×5 = 18000 wh
Energy = 18000 wh = 18 kwh
Cost of 1 unit electricity = 3 kobo
cost of 18 unit electricity= 18 × 3 = 54 kobo
Answer:
54 Kobo
Explanation:
Units of electricity are measured in kilowatt hours (kWh).
Given information:
- 900 watt electric iron
- Appliance usage = 4 hours a week for 5 weeks
- Unit cost of electricity = 3 Kobo per kWh
Step 1
Convert the wattage of the electric iron from watts to kilowatts.
1000 watts (W) = 1 kilowatt (kW)
⇒ 900 watts = 1 ÷ 1000 = 0.9 kilowatts
This means that the power consumption of the electric iron is 0.9 kW per hour of use.
Step 2
Total hours spent pressing clothes:
= 4 hours per week for 5 weeks
= 4 × 5
= 20 hours
Total power consumption:
= number of kW × number of hours
= 0.9 × 20
= 18 kWh
Step 3
To find the total cost, multiply the total kWh by the cost per kWh:
⇒ Cost = 18 × 3 = 54 Kobo
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.