Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

14) Adelina is comparing prices for two brands of health and energy bars at the local grocery store.
She wants to get the best price for each bar. Feel Great energy bars are $18 for 12 bars. Super
Power bars cost $21.75 for 15 bars.
a) Write an equation to find the price for each bar of the Feel Great brand.
b) Write an equation to find the price of each bar for the Super Power brand.
c) Which bar should Adelina buy? Explain your reasoning.


Sagot :

The bar which Adelina should buy is super power brand because it cost less than feel great energy bar at $1.45 per bar

Unit price

Feel great energy bars = Total cost / number of bars

= $18 / 12

= $1.5 per bar

Super power brand = Total cost / number of bars

= $21.75 / 15

= $1.45 per bar

Therefore, the bar which Adelina should buy is super power brand because it cost less than feel great energy bar at $1.45 per bar

Learn more about unit price:

https://brainly.com/question/14286952

#SPJ1