Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Power Bars are cheaper!
Step-by-step explanation:
FG: $18/12 Bars = $1.50 per bar
PB: $21.75/15 Bars = $1.45 per bar
Answer:
Super Power bars
Step-by-step explanation:
In order to find the best price, we want to calculate the unit rate, or the price for each bar. Let's start with the Fee Great energy bars. Since they are $18 for 12 bars, we divide 18 by 12 to figure out how much each bar costs. We get 1.5, or $1.50 per bar. Next lets claculate the unit rate for the Super Power bars. Since its $21.75 for 15 bars, we divide 21.75 by 15. We get 1.45, or $1.45 per bar. Since the price for one bar is cheaper for the Super Power bars as $1.45 is less than $1.50, the Super Power bars are the best price for each bar.
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.