jewelzze
Answered

Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

if a 2 liter bottle of coke cost $2.34 how much does 1mL of coke cost?​

Sagot :

1mL of coke cost =$0.00117.

The cost of 2-liter bottle of coke is $2.34

The unit of 1 liter is 1000ml.

Then the 2 liter coke bottle volume is 2000ml

The formula is ( divide the total price by the quantity).

$2.34/2000=0.00117.

The capacity of a liquid is measured in metric units of volume called liters and milliliters. There are four units of measurement for liquid volume: milliliters, centiliters, liters, and kiloliters. The values of these units vary even though they all refer to the same quantity.

Learn more about quantity https://brainly.com/question/27822754

#SPJ1