At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
24 pounds of garlic
Step-by-step explanation:
if she spends 3$ per pound, you divide 72 by 3. the answer to that is 24, so if she spends 72 dollars on only garlic, she can buy 24 pounds.
Jennifer can buy 24 pounds of garlic
we see here, that if she spends 3$ per pound, you divide 72 by 3.
The answer would be 24, so if she spends 72 dollars on only garlic,
she can buy 24 pounds.
What is a pound defined as?
1: any of various units of mass and weight specifically: a unit now in general use among English-speaking peoples equal to 16 avoirdupois ounces or 7000 grains or 0.4536 kilogram — see Weights and Measures Table
2: the basic monetary unit of the United Kingdom.
What is a division example?
In maths, a division is a process of splitting a specific amount into equal parts. For example, we can divide a group of 20 members into 4 groups of 5 members each or 5 groups of 4 members each
Learn more about this content here:https://brainly.com/question/7304387
#SPJ2
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.