Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Which of the following is the best buy?

a 6 oz box of rice for $0.90
a 12 oz box of rice for $1.93
a 16 oz bag of rice for $2.42
a 9 oz box of rice $1.25


Sagot :

The best buy is a 9 oz box of rice $1.25. (option d)

What is the best buy?

In order to determine the best buy, the unit cost of each option has to be determined. The best buy is the option with the lowest unit cost. The unit cost can be determined by dividing the total cost by the total quantity.

Unit cost = total cost / total oz

$0.90 / 6 = $0.15

$1.93 / 12 = $0.16

$2.42 / 16 = 0.151

$1.25 / 9 = 0.14

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

#SPJ1