Answered

Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Consider a triangle ABC like the one below. Suppose that B=129°, a=7, and c=42. (The figure is not drawn to scale.) Solve the triangle.
Carry your intermediate computations to at least four decimal places, and round your answers to the nearest tenth.
If there is more than one solution, use the button labeled "or".
4-C-b-0
DOD
X
No
solution
5
?


Sagot :

The angles are: A =24.7° ; B = 40.6° ; C =114.7°.

What is Cosine law?

The law of cosine helps in establishing a relationship between the lengths of sides of a triangle and the cosine of its angles. The cosine law in trigonometry generalizes the Pythagoras theorem, which applies to a right triangle.

Cosine Law

a² = b²+c²-2bc cos A

b² = c²+a² -2ca cos B

Sum of three angles of a triangle is 180°.

a = 34 ; b= 53; c = 74

Substituting the given values in the cosine law, we have

34² = 53² + 74² - 2*53 *74 * cos A

7844 cos A = 2809 + 5476 - 1156 = 7129

cos A = 7129/7844 = 0.9088

A = cos⁻¹ (0.9088) = 24.6600° = 24.7°

53² = 74² + 34² - 2 (74)(34) cos B

5032 cos B = 5476 + 1156 - 2809 = 3823

cos B = 3823/5032 = 0.7597

B = cos⁻¹ (0.7597) = 40.5622° = 40.6°

Also, A + B + C = 180°

24.7 + 40.6 + C =180

C =180 -  65.3 = 114.7°

Thus, the angles are: A =24.7° ; B = 40.6° ; C =114.7°

Learn more about Cosine Law from:

https://brainly.com/question/17289163

#SPJ1

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.