Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:
The cost of 1 taco = $4
The cost of 1 quesadilla = $7.50
Step-by-step explanation:
Let the cost of tacos be x and the cost of quesadillas be y.
Given condition:
x + 3y = 26.50 ------------------(1)
3x + y = 19.50 -------------------(2)
Multiply Eq. (2) by 3
3(3x + y) = 19.50 * 3
9x + 3y = 58.5 -----------------(3)
Subtract Eq. (3) from (1)
x + 3y - 9x - 3y = 26.50 - 58.50
x - 9x = -32
-8x = -32
8x = 32
Divide 8 to both sides
x = $4
Put x = 4 in (1)
4 + 3y = 26.50
Subtract 4 to both sides
3y = 26.50 - 4
3y = 22.50
Divide 3 to both sides
y = $7.50
So,
The cost of 1 taco = $4
The cost of 1 quesadilla = $7.50
[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.