Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

If 1000 pencils cost $20, how much
would ten pencils cost? Can somone explain


Sagot :

Answer:

1000 pencils = $ 20.

10 pencils = ?

10 * 20 / 1000

200/1000

2/10

1/5

0.5.$

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

If 1000 pencils cost $20, then we must first find the unit rate.

20/1000 = 0.02, so it costs $0.02 for each pencil. To find out what ten pencils cost, we multlipy 0.02 by 10.

0.02 * 10 = 0.2, or $0.20.

Brainliest, please :)