Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
1000 pencils = $ 20.
10 pencils = ?
10 * 20 / 1000
200/1000
2/10
1/5
0.5.$
Answer:
$0.20
Step-by-step explanation:
If 1000 pencils cost $20, then we must first find the unit rate.
20/1000 = 0.02, so it costs $0.02 for each pencil. To find out what ten pencils cost, we multlipy 0.02 by 10.
0.02 * 10 = 0.2, or $0.20.
Brainliest, please :)
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.