Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

3. Jeff Ruiz wants to purchase chocolates. The price of a 2-ounce box is $1.10, a 16-ounce box is $8.98, and a
32-ounce box is $17.98.


Sagot :

Jeff should purchase 25 , 2 ounce box and it will cost him $27.5 .

What is an ounce ?

Ounce is defined as 1/16 part of a pound.

It is given that

price of a 2-ounce box is $1.10,

a 16-ounce box is $8.98

a 32-ounce box is $17.98.

As Jeff wants to purchase total 48 ounce chocolates , the box which is more cheaper has to be determined  

The price of 1 ounce in a 2 ounce box is $1.1 /2 = $ 0.55

The price of 1 ounce in a 16 ounce box is $8.98 /16 = $ 0.56

The price of 1 ounce in a 32 ounce box is $17.98 /32 = $ 0.56

Therefore Jeff should purchase 25 , 2 ounce box and it will cost him $27.5 .

To know more about Ounce

https://brainly.com/question/26950819

#SPJ1

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.