Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Wren is at the grocery store buying fruit. She buys x pounds of apples for $1.68 per pound. She buys 2 fewer pounds of grapes for $2.48 per pound. The cost of the fruit, before tax, is $13.76. How many pounds of each fruit is she buying?

A.
2.8 pounds of apples and 4.8 pounds of grapes
B.
3.3 pounds of apples and 1.3 pounds of grapes
C.
3.8 pounds of apples and 1.8 pounds of grapes
D.
4.5 pounds of apples and 2.5 pounds of grapes


Sagot :

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

Wren is at the grocery store buying fruit. She buys x pounds of apples for $1.68 per pound. She buys 2 fewer pounds of grapes for $2.48 per pound. The cost of the fruit, before tax, is $13.76. How many pounds of each fruit is she buying?

A.

2.8 pounds of apples and 4.8 pounds of grapes

B.

3.3 pounds of apples and 1.3 pounds of grapes

C.

3.8 pounds of apples and 1.8 pounds of grapes

D.

4.5 pounds of apples and 2.5 pounds of grapes

Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.