Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

jackson bought 3 pounds of candy for $9.60.

What was the price of this candy in cents per pound ?
PLS HELP ITS DU IN 5 MIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Sagot :

Answer:

320 cents per pound

Step-by-step explanation:

so we do 9.60 divided by 3, which is 3.20. So, 3.20 for each pound. Now we need in cents. 3 dollars is 300 cents, plus another 20, so 320 cents. I hope this helped.