At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A sewing machine uses 1.6kWh of electricity in one day. If electricity costs 9p per unit, what is the total cost in pence of using the sewing machine that day? Give your answer to 3 significant figures.

Sagot :

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf 1.6\ units = 14.4p}[/tex]

Explanation:

Since,

1 kWh = 1 unit

So,

1.6 kWh = 1.6 units

If,

1 unit = 9p

1.6 units = 9p × 1.6

1.6 units = 14.4p

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]