Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Keiko bought 13 pounds of sugar for $6. How many dollars did she pay per pound of sugar?

Sagot :

Step-by-step explanation:

13 pounds of sugar for $6.

for a single pound of sugar we need to divide everything by 13 to keep the same ratio (relationship).

1 pound cost then 6/13 = 0.461538462... ≈ $0.46