Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Based on the above, it can be inferred that the best option to produce the 15,000 units is the factory with the lowest cost per unit.
What is the cost per unit?
Unit cost is a term to refer to the value per unit of a product that a factory charges to produce it.
In this case, the best alternative to produce 15,000 products is the factory with the lowest cost per unit, since this will reduce the cost of the order.
How to find the cost per unit?
To find the cost per unit we divide the total cost of the order by the number of units. For example:
- If the factory tells me that it charges me 10,000 to make 15,000 units, while another one charges me 8,000 to make 15,000 units. Which one has less value per unit?
To know which one is more convenient, I must divide the total value by the number of units
- 10,000 ÷ 15,000 = 0.66
- 8,000 ÷ 15,000 = 0.53
According to the above, the second option would be the cheaper.
Learn more about production in: https://brainly.com/question/22852400
#SPJ1
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.