Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Sagot :

27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.