At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen (p) cost? (Hint: The cost for the pens can be represented by 10p. Add that to the amount left after buying the pens and you get the total amount she had to spend $26. The equation would be 14.30 + 10 = 26.)

Sagot :

Answer:

Let the price of a pen be x.

Explanation:

10*x+ 14.30= 26

⇒ 10x= 26- 14.30

⇒ 10x= 11.7

⇒ x= 11.7/10

⇒ x= 1.17

We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.