Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer: 30 students: $346.5
1 student: $11.55
Step-by-step explanation:
The total cost in dollars for admission and lunch for 30 students is $406.6 and for each student is $13.55.
What is unitary method?
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of single unit, and then finding the value the necessary value by multiplying the single unit.
According to the given question
Cost price for five students for taking admission to the museum and lunch is 36.25 and 31.50 respectively.
cost price for one student for taking admission in museum = [tex]\frac{36.25}{5} = $7.25[/tex]
cost price for one student lunch = [tex]\frac{31.50}{5} = 6.3[/tex]
Therefore,
The total cost for each student for the admission and lunch = 7.25+6.3 =
$13.55
And, the total cost for 30 students for admission and lunch = 30×$13.55 =$406.5
Hence, the total cost for admission to museum and lunch for each student is $13.55 and for 30 students is $406.6.
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.