Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
To find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.
What is cost price per pound?
The cost price per pound is the amount of money required to buy one pound of a brand or goods.
To find the cost price per pound, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound.
At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4. 50 per bag. To compare it with first market price, divide the 5 pound bags with $4.50.
The cost of one bag in this market is,
[tex]C=\dfrac{4.50}{5}\\C=0.5625[/tex]
As this cost is less, thus, the cost of this market for one banana is less than the first market and so this is the better buy.
Hence, to find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.
Learn more about the cost price per pound here;
https://brainly.com/question/20333618
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.