Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

A store sells grass seed in small bags and large bags. The small bags have 7 pounds of seed for $27.93 and the large bags have 20 pounds of seed for $66.98. Which type of bag is the better buy? Explain your reasoning.

Sagot :

Answer:

The 20 pound bag is a better by for only $66.98

Step-by-step explanation:

The large bag is better because the small bag is $27.93 for 7 pounds 7x3=21,so 3x27.93=83.79 is $16.81 more than the cost for the large bag

hope this makes sense;)

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.