Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

2 dozen oranges cost $14400.what is the cost per orange?​

Sagot :

Answer:

there are 12 in a dozen so in 2 there will be 24 so 14400/24 is 600 so 600 an orange.

Step-by-step explanation:

ccom27
Okay so 2 dozen, assuming it’s a regular dozen, would be 24. So, if you divide $14,400, it should be $600 per orange.

If I’m reading the $14,400 wrong, and it’s actually $14.4, the cost per orange should be $0.6.
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.