Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Jonah runs a bakery, and his most popular item is cinnamon raisin bread. He has two options to purchase raisins.
Grocery store: 9 ounces for $3.75
• Bulk order: 5 pounds for $15.25
If Jonah buys the raisins in bulk, what is his savings per ounce? (16 ounces = 1 pound.)
