Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

$7.00 for lunch. Sandwiches (s) cost $2.59 each. I can use Algebra to determine how many sandwiches I can buy: Using Algebra: 2.59s < 7.00
Using Words: Using Algebra:


Sagot :

Esther

Answer:

Two sandwiches

Step-by-step explanation:

2.59s < 7.00

/2.59   /2.59

s < 2.70

You can buy a maximum of two sandwiches.

Hope this helps!

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.