Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

you buy 6 apples for $3.60 HELP, THIS IS UNIT RATE, PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLIST IF CORRECT AND IN PERFECT ORDER.

Sagot :

Step-by-step explanation:

Unit rate means one of something, or per one.

Divide 3.60 by 6 to identify the cost of 1 apple.

[tex]3.60 \div 6 = 0.6[/tex]

It costs $0.60 per 1 apple.