Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Isa bought a number of pears and apples and paid $128 for them. If a pear costs $3.00 and an apple costs $4,00, how many apples did he buy, if he bought 4 more apples than pears?





Sagot :

The numbers of pears and apples bought are 16 and 20 respectively

let

x = number of pears

y = number of apples

He bought 4 more apples than pears. Therefore,

  • y = x + 4

He bought a number of pears and apples and paid $128 for them. Therefore,

  • 3x + 4y = 128

System of equation:

y - x = 4

4y + 3x = 128

Therefore,

3y - 3x = 12

4y + 3x = 128

7y = 140

y = 140 / 7

y = 20

Therefore,

20 = x + 4

x = 20 - 4

x = 16

learn more on algebra here: https://brainly.com/question/971162

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.