Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?


Please find the answer


Sagot :

Answer:

18 muffins and 12 pies

Step-by-step explanation:

number of pies = x

number of muffins = 30-x

cost of pies = 4.5x

cost of muffins = 2.5(30-x)

4.5x - 2.5(30-x) = 9

4.5x - 75 + 2.5x = 9

7x = 84

x = 12

so he bought 12 pies and 18 muffins