Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?


Please find the answer


Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

Let the muffin number = x

Let the pie number = y

x + y = 30                                 Solve for y. Subtract x from both sides

y = 30 - x    

Now calculate the cost

2.5 x + 9 = 4.5 y                        Substitute for y on the right.

2.5x  +9 =  4.5 (30 - x)              Remove the brackets.

2.5x  + 9 = 135 - 4.5 x               Add 4.5 x to both sides

2.5x + 4.5x + 9 = 135                Combine the left.

7x + 9 = 135                               Subtract 9 from both sides

7x = 135 - 9

7x = 126                                      Divide by 7                                

7x/7 = 126 / 7

x = 18

There were 18 muffins

x + y = 30

18 + y = 30                                Subtract 18 from both sides

y = 12

Answer:

  • 18 muffins
  • 12 pies

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.