Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Sagot :

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.