Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?


Sagot :

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416