Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Yellow, Inc. manufactures teddy bears and dolls. Currently, Yellow makes 2,000 teddy bears each month. Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor. Yallow uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing. The cost associated with Sewing is $15,000 a month, allocated on the basis of direct labor hours. The cost associated with Processing is $10,000 a month, allocated on the basis of batches. The activity drivers are used as follows:

Teddy Bears Dolls
Direct labor hours 200 200
Batches 35 65

Required:
What is the total manufacturing cost for one teddy bear?


Sagot :

The total manufacturing cost for one teddy bear is $8.

Total manufacturing cost

Total manufacturing cost for one teddy bear:

Total manufacturing cost=$2.00 + $0.50+ [($15,000× 1/2)/2,000] + [($10,000 × 35%)/2,000]

Total manufacturing cost=$2.00 + $0.50 + ($7,500/2,000) + ($3,500/2,000)

Total manufacturing cost=$2.00+ $0.50 + $3.75+ $1.75

Total manufacturing cost=$8

Therefore the total manufacturing cost for one teddy bear will be $8.

Learn more about  total manufacturing cost here:https://brainly.com/question/13767214