At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
$126.00
Step-by-step explanation:
1 you Multiply .50×18=9
so the ratio is 9 per box
you add 6+8=14 and then 14×9=126
The answer is $126.00.
First, you want to add together how many boxes of muffins she sold (8+6= 14)
Then, you need to multiply the amount of boxes by how many muffins are in each box (18*14 = 252)
Lastly, you multiply the amount of muffins sold by how much each muffin cost (252*0.50 = 126)
And that’s how you get $126.00.
First, you want to add together how many boxes of muffins she sold (8+6= 14)
Then, you need to multiply the amount of boxes by how many muffins are in each box (18*14 = 252)
Lastly, you multiply the amount of muffins sold by how much each muffin cost (252*0.50 = 126)
And that’s how you get $126.00.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.