Answered

Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8.00 dollars. What is the unit rate?

Sagot :

Answer

= 4 pizzas per dollar

Step-by-st:ep explanation:

This is a fraction equal to

32 pizza ÷ 8 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 8

32 pizza ÷ 8

8 dollars ÷ 8

=

4 pizza

1 dollar

=

4 pizza

dollar

= 4 pizzas per dollar

Hope this helps!