Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
The cost per equivalent unit under the weighted-average method is $6.
Cost per equivalent unit
Using this formula
Cost per equivalent unit= Beginning work in process inventory+Cost added/Equivalent units
Where:
Beginning work in process inventory=$4500
Cost added=$37800
Equivalent units=7050
Let plug in the formula
Cost per equivalent unit=(4500+37800)/7050
Cost per equivalent unit=42300/7050
Cost per equivalent unit= $6
Inconclusion the cost per equivalent unit under the weighted-average method is $6.
Learn more about cost per equivalent unit here:https://brainly.com/question/20709670
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.