At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Given the following information, determine if one of the brands is a better buy. Brand A: 14 ounces for $33. 18 Brand B: 22 ounces for $52. 80 a. Both brands cost the same per ounce. B. Brand A is the better buy. C. Brand B is the better buy. D. There is not enough information provided to determine the better buy. Please select the best answer from the choices provided A B C D.

Sagot :

The unit price of brand A per ounce is lower than the unit price of the brand B. Brand A is the better buy.

What is cost price per ounce?

The cost price per ounce is the amount of money required to buy one ounce of a brand or goods.

To find the cost price per ounce, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.  

Given information-

The price rate of the brand A and B is,

Brand A: 14 ounces for $33. 18

Brand B: 22 ounces for $52. 80

To choose the better buy, we need to find the unit price of the both the brands per ounce.

As the total 14 ounce of Brand A cost $33.18. Unit price of brand A per ounce is,

[tex]C_A=\dfrac{33.18}{14}\\C_A=2.37[/tex]

Thus the unit price of brand A per ounce is $2.37.

As the total 22 ounce of Brand B cost $52.80. Unit price of brand B per ounce is,

[tex]C_B=\dfrac{52.80}{22}\\C_B=2.4[/tex]

Thus the unit price of brand B per ounce is $2.37.

The unit price of brand A is lower than the unit price of the brand B per ounce. Brand A is the better buy.

Learn more about the cost price per ounce here;

https://brainly.com/question/18628158

We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.