Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.01. What is the cost of oranges, in dollars per orange?

On the double number line below, fill in the given values, then use multiplication or division to find the missing value? pls answer in the boxes too


A Grocery Store Sells A Bag Of 3 Oranges For 201 What Is The Cost Of Oranges In Dollars Per Orange On The Double Number Line Below Fill In The Given Values Then class=

Sagot :

Answer:

0.67

Step-by-step explanation:

2.01 is the total for three oranges.

the math would be 2.01 ÷ 3 = 0.67

to check your answer:

if one orange equals 0.67 and you have three of them

the math would be 3 × 0.67 = 2.01