Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A deli charges the same price, $4.70, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?

Sagot :

The equation is P = 4.7n
p = 4.7n,

Explanation, if 4.7 is per sandwich, you would multiple 4.7 by the amount of people (n) giving you your total (p)
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.