Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:
56/25= $2.24 per gallon (Wow that's a lot)
32.05/15= $2.14 per gallon (Better....but not really)
It would be best to buy 15 gallons for $32.05
Step-by-step explanation:
Answer:
62.05 for 15 gallons
Step-by-step explanation:
Becauses its a better deal but only by a 1$
21$ or 5 gallons. So that deal is saying 21$ for 5 gallons so that deals 15 gallons is 63$ because you times 5 by 3 and that's the answer for that.
Say that 21$ for 5 gallons is at kroger and 62.05$ is at walmart.
walmart will be a better deal because your getting a dollar cheaper.
Walmart's 15 gallons=62.05$
Krogers=63$
So your answer is 62.05 for 15 gallons
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.